Klub

Náš klub se věnuje hlavně zápasu ve volném stylu a okrajově pak i zápasu řeckořímskému. Klub pracuje s chlapci i děvčaty od šesti let. S těmito dětmi se trenéři při trénincích zaměřují na zvládnutí co největšího množství pohybových dovedností a na všestrannost. Pro děti v tomto věku je všestranné zaměření aktivit a postupné zatěžování organismu velmi důležité, přetěžování některých svalových skupin a zanedbání jiných může poškodit jejich optimální tělesný vývoj.

Soustředění oddílu

Zápas TJ Slavoj Plzeň každý rok pořádá pro své členy letní sportovní soustředění. Na tuto akci jsou také zváni zápasníci a trenéři ze spřátelených oddílů. Někteří vybraní závodníci našeho oddílu mají možnost účastnit se soustředění jiných klubů i mezinárodních wrestling kempů.

Na našem každoročním oddílovém letním soustředění, které probíhá vždy na konci srpna, se zaměřujeme především na sjednocení kolektivu a učení samostatnosti mladých zápasníků. Dalším úkolem je připravit závodníky na nadcházející sportovní sezónu. Chlapci a dívky jsou rozděleni do skupin, zde mají kondiční tréninky a speciální zápasnickou přípravu techniky a taktiky. Trénuje se 3x denně včetně ranní rozcvičky. V době osobního volna se pořádají dobrovolné soutěže v odlišných sportech a různých společenských hrách. Účastníci mají zabezpečenou celodenní stravu a pitný režim s přihlédnutím na věk a zdravou výživu. Na konci soustředění se pořádá celo-oddílové posezení.

FOTOGALERIE ZE SOUSTŘEDĚNÍ

Historie oddílu zápasu TJ Slavoj Plzeň

Oddíl zápasu vznikl v roce 1899. Jmenoval se Klub Atletů Žižka. Byl to takzvaný těžkoatletický klub, který spojoval tři sportovní disciplíny - zápas (křížkování), vzpírání (zvedání břemen) a přetahování lanem. V začátcích své existence soutěžil klub v zápase řecko-římském. Až po zavedení ligy, kde zápasili 4 borci řecko-římský zápas a 4 závodníci zápas ve volném stylu, se klub začal specializovat pouze na volný styl. Na počátku měl klub 30 – 40 členů. Trénovalo se v sokolovně „Na Orlu“, dále v různých sálech u hospod a ve školních tělocvičnách. Soutěže byly pořádány po místních hospodách nebo venku na hřišti, kde byla položena žíněnka. Po několika letech se ustálilo místo na trénování ve škole Obchodní Akademie na Masarykovo náměstí. Po uvolnění místa v sokolovně „Na Žluté“ (dnešní Třebízského 12) se oddíl přestěhoval sem a stal se součástí Sokola Plzeň II. V roce 1980 byla na místě bývalé sokolovny postavena nová hala s posilovnou, kde měl oddíl zápasu své zázemí. Od roku 1951, kvůli nařízení vlády ČR, museli být členové oddílů organizováni tam, kde pracovali. Z oddílu proto museli odejít někteří zápasníci. Sokol Plzeň II. se přejmenoval na Slavoj Masna, dále pak na TJ Slavoj masný průmysl Plzeň a k dnešku na Slavoj Plzeň.

Od zřízení zápasnické ligy byl oddíl v I. lize, v roce 1951 sestoupil do II. ligy a po roce se vrátil na několik let zpět do I. ligy a po té, kdy disponoval klub omezenými finančními prostředky, znovu sestoupil do II. ligy, kterou mnohokrát vyhrál, ale ekonomika oddílu mu nedovolovala postup. I dorostenci oddílu byli úspěšní. V roce 1975 na Mistrovství ČR v zápase ve volném stylu nastupovalo 7 borců Slavoje MP Plzeň a přivezli domů 6 titulů a jednu stříbrnou medaili. V tomtéž roce bylo zřízeno tréninkové středisko mládeže, ve kterém byli vedoucími trenéry postupně K. Boháček, Málek, Šlehofer, P. Živný.

Mezi významné osobnosti oddílu patří jednoznačně Karel Boháček (1913 – 2000) zasloužilý trenér, účastník třech olympijských her - 1960 Řím (trenér), 1964 Mexiko (vedoucí výpravy), 1972 Mnichov (vedoucí výpravy). Dalšími důležitými členy byli např. Václav Zábranský, zasloužilý mistr sportu a mnohonásobný mistr ČSSR nebo Josef Cajthaml, mistr sportu (na mezinárodním turnaji porazil úřadujícího mistra světa).

Reprezentanti ČR a ČSSR byli V. Zábranský, J. Cajthaml, Z. Živný (přestoupil do RH Praha), J. Zahradník (přestoupil do Škody Plzeň), K. Brejcha, L. Kolář (jako junior), Barbora Živná, Laďka Šimková, Tomáš Klůs, Mike Juřík - dnes Sokol Vyšehrad (jako kadet) a Filip Jireš - dnes Lokomotiva Plzeň (jako kadet). Nesmíme zapomenout na důležitou roli reprezentačního trenéra kadetů a juniorů Petra Živného. Mezi trenéry oddílu se řadí např. K. Boháček, M. Wolf, V. Málek, F. Šedivec, J. Dytrych, P. Živný. Významnými funkcionáři oddílu byli Ing. Ibehej, předseda sportovně technické komise ČR a V. Fajfrlík, dlouholetý předseda oddílu a předseda tělovýchovné jednoty. Nejvýznamnější rozhodčí oddílu byl jednoznačně J. Mudra, který působil jako mezinárodní rozhodčí a rozhodoval nejvyšší světové soutěže. J. Hille a P. Doležal byli přínosnými prvoligovými rozhodčími.

   

Copyright © 2020 - Trilobite Technologies s.r.o.